Księżyc – cz. I : nasz naturalny satelita

Księżyc to najbliżej Ziemi położony obiekt niebieski. Zachwyca swą urodą, oświetla nocne mroki, jego obrót wokół własnej osi trwa tyle, co… Czasem nie pozwala zasnąć. Tak właściwie, to co wiemy o księżycu?

Księżyc – fot. redaktor

Księżyc to nasz naturalny satelita.  Czasem słyszymy o okrążających Ziemię asteroidach, ale ich orbity nie są stabilne. Według hipotetycznych źródeł powstał w wyniku uderzenia ogromnego obiektu, niektóre źródła podają, że była to planeta wielkości Marsa, który uderzyła w młodą Ziemię. Naukowcy badając próbki tego satelity pobrane podczas misji Apollo, stwierdzili, że faktycznie skały posiadają materiał pochodzący z Ziemi i innego ciała niebieskiego w proporcjach 50/50.

Największy po Słońcu obiekt nieboskłonu obraca się w okół własnej osi w tym samym czasie co wokół osi naszej planety, przez co jest do nas odwrócony ciągle tą samą stroną. Świeci światłem odbitym od Słońca w różnym stopniu dlatego wyróżniamy cztery fazy Księżyca: I kwadra, pełnia, III kwadra, nów. Szczegółowo opiszę je innym razem.

Przedstawmy całość w liczbach:

~ 4 mld lat temu – powstanie

3500 km – średnica Księżyca (1/4 średnicy Ziemi);

1 sek. – czas w jakim dociera do nas odbite światło naszego Satelity

1738,2 km – promień Księżyca;

363 104 km – perygeum (najbliższe położenie Księżyca względem Ziemi);

405 696 km – apogeum (najdalsze położenie Księżyca względem Ziemi);

27 dni 8 h – całkowity obrót Księżyca wokół Ziemi;

29 dni 12 h – okres pomiędzy tymi fazami Księżyca

~ 300 st. C – tyle potrafi wynosić dobowa różnica temperatur na naszym Satelicie

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Edukacja