Astrokalendarz na grudzień

Najważniejsze wydarzenia grudnia: Kometa 46P/wirtanen, Gemindy, Pierwsza Gwiazdka, astronomiczne podsumowanie roku

 

Długość dnia i nocy

Długość dnia i nocy: grudzień to najkrótsze dni w roku, kiedy Słońce wznosi się nisko nad horyzontem nawet w czasie górowania. Dzień trwa nieco ponad 8 godzin na południu kraju i 7 godzin na północy. Tak będzie aż do pierwszego dnia astronomicznej Zimy czyli 21 grudnia, kiedy dzień zacznie się wydłużać a nocy zacznie ubywać. Początkowo jednak różnica nie będzie widoczna.

Słońce

Słońce wzejdzie 1 grudnia w Wężowniku by 19 grudnia na dwie doby przed zimowym przesileniem przenieść się do Strzelca gdzie powita Zimę.

Księżyc

Księżyc da ciemne noce w pierwszej połowie miesiąca. Nów 7 grudnia,  15 grudnia 1 kwadra, 22 grudnia pełnia , 29 grudnia ostatnia kwadra. apogeum 405177 km 12 grudnia a perygeum 361060 km w wigilię 24 grudnia.

Komety

46P/Wirtanen to perełka wieczorów w najkrótsze dni w roku. Dlaczego? Bowiem jeśli wszystko dobrze pójdzie, będzie widoczna gołym okiem a jej jasność może sięgnąć aż 3 mag w naprawdę sprzyjających okolicznościach. Kometa która od dłuższego czasu wzbudza zachwyt od 1 grudnia będzie coraz śmielej wkraczać nad nasze niebo, górując około 2 w nocy. Jednak prawdziwa gratka czeka na nas 16 grudnia kiedy kometa przemknie tuż obok znanej i pięknej gromady Plejady. Więcej miejsca komecie poświęcę w osobnym materiale wideo.

Meteory

Geminidy bo taką nazwę nosi grudniowy rój meteorów swą nazwę wzięły od gwiazdozbioru Bliźniąt, który śmiało snuje po niebie wieczornym za Orionem z dwiema z  najbardziej rozpoznawalnych gwiazdami nieba zimowego: Kastor i Polluks i to właśnie obok Kastora w dniu maksimum znajdzie się radiant, z którego gwiazdy będą wylatywać. Geminidy są bardzo licznym rojem meteorów, który każdego roku cieszy nasze oczy i choć ze względu na mniejsze zainteresowanie mediów i zimne grudniowe noce cieszy się mniejszą popularnością warto wyjść na obserwacje. To takie fajerwerki przed Sylwestrem.

Do najbardziej znanych gwiazdozbiorów Zimowego nieba widocznych w grudniu należą: Byk i znajdująca się w nim gromada Plejady wraz z najjaśniejszą gwiazdą Aldebaranem. Orion z Wielką Mgławicą Oriona i przepięknymi jasnymi gwiazdami, Bliźnięta ze wspomnianymi już gwiazdami Kastor i Polluks. Ale co będzie wigilijną gwiazdką owiejmy nutką tajemnicy

Kalendarium astronomiczne na grudzień:

03.12  Koniunkcja Wenus z Księżycem w towarzystwie Spiki

05.12  Koniunkcja Merkurego z Księżycem na niebie porannym

07.12  Nów Księżyca

09.12  Koniunkcja Księżyca z Saturnem na niebie wieczornym

12.12  Księżyc w apogeum: 405177 km

14.12  Geminidy

14.12  Koniunkcja Księżyca z Marsem na niebie wieczornym

15.12 Merkury osiągnie największą elongacje zachodnią: 21.3°W to oznacza jego najlepszą widoczność nad ranem przed Wschodem Słońca. Jednocześnie 15 grudnia będzie można zaobserwować na niebie trzy planety : Wenus i Koniunkcje Jowisza z Merkurym.

15.12  Pierwsza kwadra Księżyca

21.12 Koniunkcja Aldebarana z Księżycem

21.12  Koniunkcja Merkurego z Jowiszem

21.12  Początek astronomicznej zimy

22.12  Koniunkcja Merkurego z Antaresem

22.12  Pełnia Księżyca

24.12   Księżyc w perygeum: 361060 km

25.12  Koniunkcja Księżyca z gromadą Żłóbek

26.12  Koniunkcja Regulusa z Księżycem

26.12  Wenus w peryhelium

29.12 Ostatnia kwadra Księżyca

Wizualizacje:

Podoba się? Polub
About the author

Kamil

Miłośnik i propagator astronomii, astrofotograf, na co dzień student dziennikarstwa i komunikacji społecznej KUL, najlepiej czuje się z aparatem w ręku. Podobno fajnie się mnie czyta?

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*