Całkowite Zaćmienie Księżyca i Wielka Opozycja Marsa – jak obserwować?

Faza maksymalna zaćmienia - fot. redaktor

Wracam dziś pamięcią do swojej pierwszej obserwacji astronomicznej. Miałem wtedy 9 lat i w mediach mówiło się o wielkim zbliżeniu Marsa do Ziemi. Nie wiedziałem czego się spodziewać więc wyszedłem wieczorem na dwór i szukałem nisko nad wschodnim horyzontem. Znalazłem mocno świecący czerwony punkt, który z biegiem nocy znajdował się coraz wyżej na niebie. Największe zbliżenie miało nastąpić w ciągu następnego dnia, wtedy była ogromna wichura i myślałem, że spowodował ją Mars.  

Po kilkunastu latach znów czeka nas moc czerwieni na niebie w dwóch odsłonach. O tym dlaczego zaćmienie Księżyca w tym roku jest wyjątkowe mówiły już wszystkie media. Że najdłuższe w XXI wieku, że opozycja Marsa itd., itp. Pora więc na kilka faktów obserwacyjno fotograficznych.

Do obserwowania zaćmienia Księżyca nie potrzebujesz ŻADNYCH lornetek, teleskopów, szkieł. Jedyne co potrzebne to odsłonięty, dobrze widoczny południowo – wschodni horyzont. To właśnie tam około 20.30 należy wypatrywać wschodzący Księżyc, który UWAGA! z każdą kolejną minutą będzie coraz bardziej nadgryziony od wschodniej strony przez cień naszej planety.

Początkowo i gołym okiem będzie to widoczne jak czerń ogarnia naszego Satelitę. W dużych powiększeniach zamiast czarnego koloru ujrzymy odrazu czerwony, dlaczego tak się dzieje pisałem przy okazji zaćmienia w 20015 roku —–> Czeka nas Krwawy Księżyc. ( Polecam też artykuł – Jak fotografować zaćmienie?) Z biegiem czasu zobaczymy jak ten czarny cień na Księżycu przybiera barwę czerwoną. Ok. godz 21.17

Księżyc przypominający I kwadre – fot. redaktor

pojawi się nisko nad horyzontem Mars – należy szukać go pod Księżycem. A już chwilę później wejdziemy w najbardziej oczekiwaną chwilę – całkowitego zaćmienia Księżyca. Księżyc o godz. 21.30 przybierze krwisto czerwoną barwę i pozostanie tak aż do 23.00 kiedy zacznie wychodzić z fazy zaćmienia całkowitego.

 

 

Najgłębsza faza nastąpi o godz. 22.22.  A około 20 minut po północy zakończy się widoczna gołym okiem faza zaćmienia częściowego czyli wychodzenia Księżyca z głównego cienia Ziemi.

Faza maksymalna zaćmienia – fot. redaktor

Ale to nie wszystko. O godz. 22.36 wysoko nad naszymi głowami pojawi się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Pojawi się ona dzisiejszego wieczoru dwa razy. Pierwszy raz w trakcie fazy zaćmienia całkowitego, a drugi gdy Księżyc będzie wychodził z cienia Ziemi około 10 minut po północy. Jest to szybko lecący, świecący mocnym stałym światłem obiekt poruszający się z zachodu na wschód.

 

 

 

I jeszcze jedno.. znajdujemy się w okresie gdzie swoją aktywność rozpoczęły perseidy, których święto tradycyjnie już w sierpniu 🙂 Najlepszy czas na ich wypatrywanie to właśnie w czasie całkowitego zaćmienia Księżyca, kiedy niebo będzie niemal czarne i będą dobrze widoczne gwiazdy.

Podoba się? Polub
About the author

Kamil

Miłośnik i propagator astronomii, astrofotograf, na co dzień student dziennikarstwa i komunikacji społecznej KUL, najlepiej czuje się z aparatem w ręku. Podobno fajnie się mnie czyta?

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*