Nowe Ziemie – jedna Gwiazda

źródło - NASA

NASA na specjalnie ogłoszonej konferencji w środę wieczorem podała informacje o historycznym odkryciu. Pierwszy raz w historii obserwacji odkryto… siedem planet podobnych do Ziemi.

Odkryty system planetarny nazywa się Trappist – 1, znajduje  się w nim 7 planet krążących w okół jednej gwiazdy, a trzy z nich umieszczone są w ekosferze, czyli w takim punkcie na orbicie gdzie są najlepsze warunki do rozwoju życia.  Niska temperatura gwiazdy, która jest czerwonym karłem powoduje, że planety ekosystemu znajdują się bliżej niż Merkury od Słońca,  prawdopodobnie powodując, że są doskonale widoczne jedna z drugiej.

System Trappist – 1 znajduje się 40 lat świetlnych od nas, został odkryty teleskopem Spitzera.

 

Słownik:
NASA – Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (ang. National Aeronautics and Space Administration)

Ekosfera – strefa wokół gwiazdy, o kształcie zbliżonym do warstwy sferycznej, w której obrębie na wszystkich znajdujących się planetach mogą panować warunki fizyczne i chemiczne umożliwiające powstanie, utrzymanie i rozwój organizmów żywych, z których za najistotniejszy uważane jest istnienie ciekłej wody.

Czerwony karzeł – wiazda ciągu głównego późnego typu widmowego (K, M, rzadko L). Gwiazdy te mają masę, rozmiary i jasność mniejsze niż Słońce, a temperatury ich powierzchni są niższe niż 4000 K.

źrodła:
NASA

Podoba się? Polub
About the author

Kamil

Miłośnik i propagator astronomii, astrofotograf, na co dzień student dziennikarstwa i komunikacji społecznej KUL, najlepiej czuje się z aparatem w ręku. Podobno fajnie się mnie czyta?

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*