Astro kalendarz (01-14.05)

Słońce - fot. Kamil Garstka

Najmniejszą i najbliższą naszej dziennej gwieździe planetą jest Merkury. Jego bliskość wobec Słońca znacząco utrudnia obserwacje, można go zobaczyć tuż przed jego wschodem i zachodem. Już niedługo się to zmieni, bowiem Merkury odbędzie wędrówkę na tle tarczy słonecznej już 9 maja. Wydarzenie bardzo rzadkie z punktu widzenia ziemskiego życia 😀

A co w miesiącu…?

Maj to miesiąc kiedy bardzo silnie zaznacza się wiosna, kwitną już krzewy, wiśnie, jabłonie, na polach rośnie żółty rzepak. Widno jest do około godz. 21.00 a pierwsze promienie pojawiają się już o godz. 4.00. W związku z tym już niedługo zakończą się tzw. „noce astronomiczne”. O tym zjawisku szerszy wpis pojawi się 14 maja.

Na niebie wieczorami górują: Herkules, Korona Północy, bardzo wyraźnie rozciąga się na niebie południowym Hydra. Tuż pod Hydrą wędruje Skorpion z czerwonym Antaresem i towarzyszem Marsem. A po północy możemy podziwiać „Trójkąt Letni” – asteryzm złożony z trzech gwiazd Deneb, Altair i Wega położonych kolejno w gwiazdozbiorach Łabędzia, Lutni i Orła. Droga Mleczna nabiera kolorów a my rumieńców ze złości… kiedy ta pogoda się w końcu pojawi 😀

Brak księżyca – bezksiężycowe noce pojawią się w pierwszej dekadzie maja.

01-02.03.05

Długi majowy weekend. Zachęcam do nocnych obserwacji nieba. Pod artykułem wizualizacje z opisem gwiazdozbiorów i krótki opis co w nich znajdziemy.

04.05

Księżyc znajdzie się w peryhelium, czyli najbliższym punkcie względem Słońca podczas swojej wędrówki.

05/06.05

Maksimum roju eta akwarydów. Rój którego prognozowana wartość obserwowanych meteorów wynosi 40/h jest aktywny między 19 kwietnia a 28 maja. Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze wodnika, który wschodzi w drugiej połowie nocy nisko nad północno – wschodnim horyzontem. Niskie położenie radiantu będzie wiązało się z meteorami lecącymi w górę, ponad to, pozostawiają po sobie smugi na dłuższy czas.

07-08.05

Odpoczywamy przed prawdziwą tegoroczną bombą!!

09.05!!!!
Tranzyt Merkurego na tle tarczy słonecznej (EVENT).  Przejście Merkurego na tle Słońca następuje około 11 razy w ciągu stulecia i zawsze w okolicach 8 maja, dużo rzadziej okolice 10 listopada. Podczas tych majowych Merkury ma zwykle większe rozmiary kątowe na niebie. Tranzyt rozpocznie się o godz. 13.15 – pierwszy kontakt, natomiast ostatnią fazę będzie można przy dobrych warunkach oglądać tylko na zachodzie kraju. Czeka nas więc długie popołudnie, bo rzadko które wydarzenie astronomiczne trwa tak długo. Ostatnie zaćmienie Księżyca trwało z wszystkimi fazami trochę ponad 4 godziny.

Szczegóły pojawią się w osobnyn wpisie.

10.05
Odpoczywamy 🙂

11.05

M5 (Gromada Kulista w gwiazdozbiorze Węża) będzie osiągać swój najwyższy punkt na niebie około północy. Do jej obserwacji wystarczy lornetka. To jedna z największych gromad w naszej galaktyce, oddalona jest od Ziemi o 24 500 lat świetlnych.

13.05

Pierwsza kwadra Księżyca.

ISS i Flary Irydium

Stacja Kosmiczna będzie pojawiać się na niebie od 1 do 4 maja w godzinach porannych. Niemal zawsze przelatuje z zachodu na wschód z ogromną prędkością, bardzo mocno świecąc i nie mrugając. Gdy zobaczycie świecący obiekt na niebie to samolot. Aby dowiedzieć się kiedy ISS przeleci nad nami ustawmy miejscowość tutaj a po ustawieniu lokalizacji na stronie głównej w łącze: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna w dziale Satelity.

Po ustawieniu lokalizacji możemy również odszukać godziny pojawienia się flar irydium dla naszej miejscowości klikając w link w tym samym dziale o nazwie Flary Irydium.

Flary Irydium to bardzo krótkie mocne flary wysyłane przez anteny znajdujące się na satelitach irydium, w momencie kiedy taka antena zostaje oświetlona przez Słońce.

Gwiazdozbiory

Herkules – piąty pod względem wielkości gwiazdozbiór nieba północnego, charakterystyczny ze względu na czworobok tworzący tułów Herkulesa. Znajduje się w nim piękna gromada kulista M13, która gołym okiem jest widoczna jako mała mgiełka natomiast w teleskopach już jako rozdzielone gwiazdy.

Hydra – najwikęszy gwiazdozbiór naszego nieba. Znajdziemy go po zachodzie Słońca na południowym niebie. Z ciekawszych obiektów to M48, gromada otwarta, odległa około 1500 lat świetlnych, zawiera około 100 gwiazd a rozmiary kątowe są większe od księżyca w pełni.

Podoba się? Polub
About the author

Kamil

Miłośnik i propagator astronomii, astrofotograf, na co dzień student dziennikarstwa i komunikacji społecznej KUL, najlepiej czuje się z aparatem w ręku. Podobno fajnie się mnie czyta?

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*