Astrokalendarz (15-30.04)

Rok tam trwa 11,86 lat ziemskich, brak wyraźnych pór roku a dobra trwa niecałe 9 godzin, tak prezentuje się sytuacja jednej z największych planet Układu Słonecznego, czyli Jowisza. Jest on obecnie tuż po zachodzącym już Syriuszu najjaśniejszym obiektem wieczornego i nocnego nieba 🙂 

Pierwszy wiosenny zryw za nami, zakrycie Wenus przez Księżyc, teraz będzie tylko lepiej 🙂 Już za niespełna miesiąc wydarzenie roku:  tranzyt Merkurego na tle Słońca

Ogólny przegląd miesiąca:

17/18 kwietnia

  • bardzo bliskie spotkanie Księżyca z Jowiszem – królem jeśli chodzi o planety na wiosennym niebie. Koniunkcja będzie widoczna już od godzin wieczornych, ten jasny obiekt obok Księżyca to właśnie Jowisz, więc jeśli macie problem z lokalizacją obiektów na niebie, to lepszej okazji nie będzie 🙂  Księżyc będzie już po 1 kwadrze, zmierzając do pełni jednak oba obiekty z biegiem czasu będzie dzielił coraz mniejszy dystans. Apogeum spotkania nastąpi 18 kwietnia nad ranem.

18 kwietnia

  • Merkury osiągnie największą elongacje wschodnią, co da najlepsze warunki do jego obserwacji. Jest on widoczny tuż po zachodzie Słońca nisko nad horyzontem zachodnim.

22 kwietnia

  • Pełnia Księżyca

25 kwietnia

  • Koniunkcja między Księżycem a Marsem i Saturnem w okolicy czerwonego Antaresa z gwiazdozbioru skorpiona, którego fragment widać tylko wiosną i latem nisko nad południowym horyzontem. Aparaty w dłoń 🙂

Mars

Mars zwiększa swoją jasność na niebie. Pojawia się w drugiej połowie nocy i może stać się nie lada gratką dla posiadaczy teleskopów, ujawniając swoje najpięniejsze skarby 🙂 Wielkość jego tarczki wyraźnie będzie rosnąć.

Jowisz

Gazowy Olbrzym widoczny jest przez całą noc w gwiazdozbiorze Lwa. Jest to obecnie najjaśniejszy obiekt nocnego nieba tuż po Księżycu. Przyglądając się mu na dużych powiększeniach możemy dostrzec księżyce Jupitera, Io, Kalisto, Europę i inne w zależności od pory nocy. Można nawet dostrzec cień rzucany na planetę przez jeden z Księżyców oraz Wielką Czerwoną Plamę. Wszystko w zależności od posiadanej przez nas apertury.

Saturn

Władca Pierścieni opanowuje niebo w drugiej połowie nocy poruszając się w Wężowniku. Będzie poruszać się w towarzystwie Marsa, na lewo od niego, więc jaśniejszy obiekt obok Czerwonej Planety to zapewne Saturn.

ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wróci nad polskie niebo dopiero w okolicach połowy maja 🙂 Za to warto obserwować flary irydium.

Podoba się? Polub
About the author

Kamil

Miłośnik i propagator astronomii, astrofotograf, na co dzień student dziennikarstwa i komunikacji społecznej KUL, najlepiej czuje się z aparatem w ręku. Podobno fajnie się mnie czyta?

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*