Tydzień w kosmosie (22 – 31. XII)

Wega

Przed nami święta Bożego Narodzenia, a w raz z wigilijnym wieczorem poszukiwania … pierwszej gwiazdki 🙂 Dodatkowo ciekawe koniunkcje, zakrycia a ostatniego dnia miesiąca moc atrakcji nawet na zachmurzonym niebie 😉 

Dwa lata temu jako pierwsza gwiazdka na niebie rozbłysła planeta  Wenus, w tym roku również będzie mały psikus z niebios, na niebie jako pierwszy błyśnie odbitym słonecznym światłem Księżyc 🙂

Nota bene – dziś o godz. 5.48 rozpoczęła się astronomiczna zima 🙂 22 grudnia jest najkrótszym dniem w roku, od jutra mamy coraz dłuższe dni. Słońce już od 13 grudnia coraz później chowa się za horyzont. Pod koniec grudnia pod wieczór przybędzie nam 15 minut promieni Słońca. Skracanie się nocy na rzecz dnia widoczne jest już w pierwszych dniach stycznia.

20 marca o godz. 5.30 rozpocznie się astronomiczna wiosna. 
Jeśli chodzi o gwiazdy to o miano pierwszej wigilijnej gwiazdki konkurują dwie: Kapella i Wega. Wszystko zależy od tego z której strony nieba mamy okno. Pierwszej gwiazdki wypatrywać możemy już przed godz. 16.00 na niebie wschodnim. Dlatego, że po zachodniej stronie niebo będzie jaśniejsze z powodu zachodu Słońca po tamtej stronie. Jeśli macie problemy z rozróżnianiem kierunków, to przypomnijcie sobie gdzie znajduje się Słońce w południe, stojąc na wprost w tamtym kierunku, lewa ręka jest po stronie wschodniej, prawa po zachodniej.

To właśnie na wschodnim niebie ukaże się Kapella – najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Woźnicy.

Mając dostęp do nieba zachodniego jako pierwszej możecie wypatrywać gwiazdy Wega. Jest ona najjaśniejszą w konstelacji Lutni. Ukaże się ona chwilkępóźniej niż Kapella Jeśli stojąc na zewnątrz wyciągniemy ręce w kierunku wschodnim i zachodnim, obie gwiazdy powinny znaleźć się bezpośrednio po naszych obu stronach. To która gwiazdka będzie Waszą pierwszą? 😉

Wega była kiedyś Gwiazdą Polarną. Jednak odległość jaka dzieliła Wegę od bieguna północnego była 9 krotnie większa niż ta jaka dziś dzieli biegun od Gwiazdy Polarnej. Wega ponownie wróci na swoje miejsce za 12 tys. lat.

Nie zapomnijcie w wigilie o astronautach. ISS o godz. 16.43 wyłoni się zza zachodniego horyzontu, by wzbić się o 16.48 w najwyższy punkt i zajść nad południowym horyzontem o 16.53. Dokładne dane o przelocie tutaj.

Księżyc

23.12

Księżyc zakryje Aldebarana, najjaśniejszą gwiazdę Byka. Będzie to ostatnie z serii zakryć w tym roku po aż 17 latach przerwy.

Zakrycie: 19.20 , odkrycie: 20.28

24.12

Ironicznie mówiąc Księżyc będzie pierwszą gwiazdką. Mając dostęp do wschodniego horyzontu nisko nad nim ujrzymy Księżyc przed pełnią.

25.12

Pełnia Księżyca – pierwszy raz od lat w Boże Narodzenie. Osoby wybierające się na pasterkę, nie muszą zabierać lampionów 🙂

Komety/Koniunkcje

Kometa Catalina wzbija się coraz wyżej na niebie tuż przed świtem.

31.12/01.01

W tych dniach będzie koniunkcja Cataliny z Arkturem, najjaśniejszą gwiazdą Wolarza. Będzie to chyba najlepsza okazja dla osób jeszcze słabo orientujących się na niebie, by wypatrywać komety. Na niebie nad ranem nisko nad południowo – wschodnim niebie świeci Wenus, bardzo jasny obiekt, nie można go pomylić z niczym innym. Wysoko nad nim jasna gwiazda to właśnie Arktur.

W tym czasie Księżyc znajdował się będzie blisko Jowisza.

 

Nie pozostało mi nic innego jak tylko życzyć Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 🙂 No i miłego wypatrywania pierwszej gwiazdki, pamiętajcie, w Wigilie Wszyscy jesteśmy astronomami 😀

zapraszam do polubienia: https://www.facebook.com/nighstars

Podoba się? Polub
About the author

Kamil

Miłośnik i propagator astronomii, astrofotograf, na co dzień student dziennikarstwa i komunikacji społecznej KUL, najlepiej czuje się z aparatem w ręku. Podobno fajnie się mnie czyta?

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*