Tydzień w kosmosie (08-14.XII)

gwiazdozbiory na niebie wieczornym - fot. stellarium

Kolejny tydzień grudnia sypnie…. rojem Geminidów. Jest to jeden z liczniejszych rojów w ciągu roku. Co jeszcze przyniesie nam nadchodzący tydzień?

Księżyc

11.12

Księżyc w tym tygodniu nie będzie przeszkadzał w obserwacjach astronomicznych, w piątek znajdzie się w nowiu i od tej pory będzie go sukcesywnie przybywać.

Geminidy

13/14.12

Rój Geminidów powstał w wyniku rozpadu planetoidy 3200/Phaethon, widoczność roju prognozowana to 120 zjawisk na godzinę, podobnie jak w sierpniowych perseidach. Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze bliźniąt.

Kometa Catalina

Kometa Catalina narazie wędruje przed świtem na wschodnim niebie, w okolicy planety Wenus, ale szykuje piękną niespodziankę, szczególnie tym, którzy niekoniecznie orientują się w obiektach na niebie . O niej już niebawem.. Pod artykułem wizualizacja jej położenia.

Słońce

13.12

Dobra wiadomość czeka tych, którzy nie lubią długich jesienno – zimowych nocy. W najbliższą niedzielę słońce zajdzie najwcześniej. Od tego dnia będzie zachodziło z każdym dniem coraz później. Jednak rano nam go ubędzie i skracanie dnia potrwa do pierwszego dnia astronomicznej zimy.

Gwiazdozbiory

Warto około godz. 20.00 czy 21.00 spojrzeć na południowo wschodnie niebo. Wysoko nad horyzontem znajdują się Plejady, gromada przypominająca miniaturkę Dużego Wozu. Tuż pod nimi, kierując najmniejszy palec u dłoni na Plejady, po przekątnej znajdziemy Aldebarana, który jest chyba gwiazdą roku 🙂 Można poznać ponieważ jest jasny i świeci na czerwono. Jeszcze niżej idąc po przekątnej od Alebarana znajdziemy Oriona. Piękny gwiazdozbiór zimowego nieba, zawierający równie piękne i stare gwiazdy jak Betelgeza. Poznamy po charakterystycznym kształcie trapezu.

Plejady - jedna klatka. - fot. autor

Plejady – jedna klatka. – fot. redaktor

 

kwietniowy Orion - fot. redaktor

kwietniowy Orion – fot. redaktor

A nad ranem na niebie już WIOSNA 🙂

Podoba się? Polub
About the author

Kamil

Miłośnik i propagator astronomii, astrofotograf, na co dzień student dziennikarstwa i komunikacji społecznej KUL, najlepiej czuje się z aparatem w ręku. Podobno fajnie się mnie czyta?

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*