Tydzień w kosmosie (15 – 21. 11)

Początek słabej jak narazie widoczności komety C/2013 US10 (Catalina), pojawienie się Księżyca i deszcz Leonidów, to wydarzenia nadchodzącego tygodnia.

Księżyc

19 listopada

Księżyc znajdzie się w 1 kwadrze utrudniając z każdym dniem obserwacje astronomiczne;

 

Planety

Po tańcu i koniunkcjach jakie mieliśmy okazję obserwować na niebie od niemal dwóch miesięcy będą się od siebie oddalać.

17 listopada

koniunkcja Merkurego ze Słońcem. Po tej koniunkcji Merkury przestanie być obiektem porannego nieba, w ciągu kilku tygodni przeniesie się na niebo wieczorne.

21 listopada

W okolicy planet pojawi się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Należy jej wypatrywać około 5.02*
*dokładny czas przelotu ISS można sprawdzić tutaj.

 

Roje meteorów

17/18 listopada

Swoje maksimum osiągnie rój leonidów. ZHR wskazuje do 20 zjawisk na godzinę. Są to najszybsze meteory, wpadające w ziemską atmosferę z prędkością około 72 km/s. Są pozostałością po komecie 55P/Tempel-Tuttle.

 

Komety

15 listopada

Kometa Catalina znajdzie się w peryhelium i od tego dnia będzie coraz lepiej widoczna na naszym niebie. Aby ją znaleźć w najbliższym tygodniu będzie trzeba wstać wcześnie rano i spojrzeć nisko nad horyzont wschodni przez lornetkę Jednak warunki do jej obserwacji powinny znacznie poprawić się pod koniec listopada/początek grudnia.

 

Podoba się? Polub
About the author

Kamil

Miłośnik i propagator astronomii, astrofotograf, na co dzień student dziennikarstwa i komunikacji społecznej KUL, najlepiej czuje się z aparatem w ręku. Podobno fajnie się mnie czyta?

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*