Tydzień w kosmosie (25 – 31.10)

Księżyc w towarzystwie Aldebarana - fot. redaktor

Przed nami ostatni tydzień października, po randkach planet przyszedł czas na ich pocałunki, a miesiąc po widowiskowym zaćmieniu Księżyca czeka nas kolejne zjawisko zakryciowe, jedno z ostatnich w tym roku. Przestawiamy również zegarki na czas zimowy.

24/25 października

Zmieniamy czas z letniego na zimowy, który jest nam czasem właściwym.

Księżyc

27 października

Srebrny Glob znajdzie się w pełni, co będzie sprawiać kłopoty w obserwacjach. Również to ostatni Super Księżyc w tym roku.

29/30 października

Zakrycie Aldebarana, najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Byka. I jest to wydarzenie miesiąca. Do kolejnego i już kończącego serię zakryć tej gwiazdy przez Księżyc dojdzie 23 grudnia. Nie wiadomo jaka wtedy będzie pogoda, warto więc już teraz wygospodarować swój czas. Do zakrycia dojdzie około godz. 23.00 a Aldebaran zacznie się wyłaniać zza Srebrnego Globu 10 minut po północy.

Planety

25 października

Pocałunek Wenus i Jowisza, bardzo bliska koniunkcja na niebie wschodnim. Trzeba wstać około godz. 5.00 i spojrzeć w kierunku bardzo jasno świecącej gwiazdy, będzie to planeta Wenus a tuż obok niej Jowisz.

26 października

Wenus osiągnie maksymalną elongację wschodnią. Będzie to najlepszy czas do obserwacji planety.

28 października

Koniunkcja Wenus, Marsa i Jowisza na niebie porannym, planety utworzą trójkąt.

 

Podoba się? Polub
About the author

Kamil

Miłośnik i propagator astronomii, astrofotograf, na co dzień student dziennikarstwa i komunikacji społecznej KUL, najlepiej czuje się z aparatem w ręku. Podobno fajnie się mnie czyta?

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*